iOS 8’in incelikleri

Apple, geçtiğimiz hafta WWDC14‘te tanıttığı iOS8 ile hem kullanıcılar hem de geliştiriciler için pek çok yeniliği duyurmuş, duyuruduğu bu yenilikler hakkında büyük beğeni toplamıştı.

Bir önceki yazımda daha çok geliştiriciler için duyurulan yenilikler ile iyileştirilen ana app’lerden bahsetmiştim. Bu sefer iOS8’in sistem özelliklerinde tanıtılan yeni özellikler ve kısayollardan bahsedeceğim:

Web sitesi, medya gibi şeylerin paylaşılmasıda ekranın alt tarafında çıkan bir bilgi şeridi olan Paylaşım Ekranı, iOS8’de artık tamamen kişiselleştirilebiliyor, paylaşım imkanı sunan app’lerin yerleri değiştirilebildiği gibi tamamen bu ekrandan da kaldırılabiliyor.

paylasimekrani

 

Apple Safari‘yi de elden geçirmiş ve özellikle Safari’nin işleyişi ve hızı ile ilgili pek çok geliştirme yapmış. Yapılan bu geliştirmelerinin yanı sıra, kullanıcıların en çok dile getirdiği mobil site yerine masaüstü site açılmasını opsiyonel olarak ayarlayabiliyorsunuz.

masaustusite

Kamera app’i de yeni bir özellik kazanmış: Time Lapse. Bu özellik ile uzunca bir süre tek bir noktaya sabitlenen bir iPhone/iPad/iPod touch, uzunca bir süre belli aralıklarla fotoğraflar çekip bunu tek bir video haline getiriyor. Bu sayede dakikalar süren ve çok yavaş akan bir görüntüyü, saniyelerle ifade edebiliyorsunuz. (örneğin gökyüzü çekimleri, bir çiçeğin açması, vb.). Normal fotoğraf çekim modunda ise artık parlaklık, kontrast gibi ayarlar manuel olarak da yapılabiliyor.

timelapse

DuckToGo, kullanıcı aktivitelerini takip etmeyen, özel bilgilerin korunmasına önem veren bir arama motoru. DuckToGo, artık varsayılan arama motoru olarak ayarlanabiliyor.

iBooks ise artık varsayılan olarak iOS8’in bir parçası. Ülkemizde pek rağbet göremese de Istanbul Apple Store’un açılması ile dijital kitap dükkanı iBooks’un yakın gelecekte yaygın olarak kullanılacağına inanıyorum.

Mesajlar, WhatsApp’tan “esinlendiği” pek çok yeni özellik ile iOS8’in en çok konuşulan “yeni” app’lerinden biri. Bu özelliklerin yanında artık mesajlarınızın saklanma sıklığını belirleyebilecek ve mesajlarınızda bir fotoğraf ya da video paylaşıken en son çektiklerinizie daha rahat ulaşabileceksiniz.

mesajlar

Fotoğraflar‘da da pek çok yenilik var. Artık en güncel fotoğraflar ve en güncel silinen fotoğraflar albümleri ile en son çektiğiniz/sildiğiz fotoğraflara rahatlıkla ulaşabileceksiniz.

ensonsilinenler

Wi-Fi arama, WWDC14’ün en büyük sürprizlerinden biri oldu. Eğer ülkemizde de operatör desteği gelirse, W-Fi olan noktalarda hattımızdaki dakikalarımızdan harcamadan dilediğimiz kadar telefonla konuşabileceğiz. Üstelik normal bir arama yapar gibi!

iOS8’in herkese açık beta programına girienlerin buldukları yeni özellikleri paylaştığı bu forumda iOS8 ile ilgili pek çok yeni özelliği bulabilirsiniz.

iOS 8’in incelikleri’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s