Android L: Android’in ilk “büyük” güncellemesi

Google, geçtiğimiz hafta düzenlediği IO14 geliştirici konferansında pek çok yeni servis ve ürününü tanıttı. Google’ın mobil işletim sistemi olan Android‘in yeni sürümü Andorid L‘nin IO14’ten en çok beklenen ürün olduğuna ise şüphe yok.

Android L

Google, Android L için “Android’in lansmanından beri yaptığımız en büyük güncelleme” olarak bahsediyor. Haksız da sayılmazlar. Android L, trende uygun yepyeni “flat” bir arayüze, yeni ve iyileştirilmiş bildirim ekranına ve yeniden yorumlanmış bir multitasking’e sahip.

Tasarım değişiklikleri elbette ilk göze çarpanlar oluyor: Güncel Android sürümü olan KitKat‘ın arayüzü Holo, Google’ın tabiriyle “yalın geometrik şekiller ve kağıt’tan ilham alınarak” Material Design adı altında yenilenmiş.

Android L

Android L‘in tasarım ve geliştirme süreci halen devam ettiğinden bazı yenilikler işletim sisteminin bazı yerlerine henüz entegre olmasa da, değişiklik yapılan yerler hemen göze çarpıyor:

Telefon app’i çok sade ve güzel animasyonlarla bezenmiş. Hesap makinesi de rengarenk ve çok hoş görünüyor. Android’in temel navigasyon tuşları da tasarım değişikliğinden nasibini almış. Ekranın altında artık Playstation’a benzer üçgen (geri), kare (multitasking) ve dairesel (app ekranı) düğmeler var.

Android L Telefon, Hesap Makinesi ve App Switcher

Multitasking ekranında ise yenilikler sadece görselle sınırlı değil. Ekran bir oyun kartı destesi gibi görünüyor ve artık Google Chrome‘a açtığınız her bir sekme burada bir app gibi ayrı olarak gösteriliyor. Ancak ben bu konuya oldukça nötr yaklaşıyorum. Gerçek app’ler ile web sayfalarının arasındanki çizgiyi incelttiği ve kullanım kolaylığına odaklandığı için Google‘ı tebrik ediyorum. Ancak bu tercih kullanıcıların aradıklarına ulaşmalarını zorlaştırabilir.

Android L‘in büyük yeniliklerinden sonuncusu ise bildirim ekranında yapılmış. Artık bildirimlere direkt olarak kilit ekranından müdahale edebiliyorsunuz. Örneğin bildirimleri elinizle sola kaydırıp silebiliyor, ya da sürükleyip farklı amaçlar için de kullanabiliyorsunuz.

Andorid L Bildirim Ekranı

Andorid L‘de, tüm bu tasarımsal yeniliklerin dışında, kaputun altı olarak tabir edilen pek çok yenilik de var. Daha iyi bir güç yönetim sistemi ile daha uzun pil ömrü, daha esnek ve hızlı bir kullanıcı deneyimi ve arama özelliğinde yapılan yenilikler bunlardan sadece bazıları. Güvenlik için de bazı yenilikler var. Örneğin Android’in giyilebilir cihazlar için tasarlanmış versiyonu olan Android Wear‘a sahip cihazınız kolunuzdayken telefon kilidini açmanız için kod girmeye gerek olmuyor. Telefonunuzu bir yere bırakıp uzaklaştığınızda da telefon otomatik olarak kilitlenebiliyor.

Son olarak da Android L‘in The Verge tarafından yayımlanan kısa inceleme videosunu da aşağıda izleyebilirsiniz:

Android L: Android’in ilk “büyük” güncellemesi’ için 4 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s